18 kwiecień 2024

Znam Te Numery spotkanie z pacjętami i pracownikami szpitala w Łosicach

Łosiccy policjanci prowadzą działania w ramach mazowieckiej kampanii „Znam te numery”, Kampania adresowana jest do seniorów i ich bliskich, a jej twarzami są bohaterowie serialu Telewizji Puls „Lombard. Życie pod zastaw”.

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Łosicach ramach kampanii „Znam te numery” spotkali się z pacjentami i pracownikami oddziału rehabilitacyjnego Szpitala Powiatowego w Łosicach i przeprowadzili spotkanie poświęcone bezpieczeństwu w sieci oraz oszustwom na „legendę”. W trakcie spotkania słuchacze zapoznali się z najważniejszymi założeniami kampanii, które przedstawiła im mł. asp. Katarzyna Wawrzyszczuk to min:

1. uświadomienie sobie jak ważne jest ustalenie hasła „rodzinnego” – to tajne słowo klucz, które znają tylko najbliżsi, które potwierdzi, że po drugiej stronie jest osoba prawdziwa, a nie podszywająca się;
  2. poznanie dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu, który Senior powinien mieć zapisany w widocznym miejscu np. na lodówce i w kontaktach telefonicznych;
  3. posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, do których w każdej chwili mogą zadzwonić/napisać i te pomogą w weryfikacji sytuacji (tzw. 3 numery bezpieczeństwa);
  4. zapamiętanie motta „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby Seniorzy nie przekazywali np. osobie podającej się za pracownika banku hasła do konta, a rozłączyli się i zadzwonili do banku np. do opiekuna konta. W sytuacji, kiedy dzwoni pseudopolicjant, że wnuczek miał wypadek, to również by zadzwonili do wnuczka, rodzica, żeby zweryfikować sytuacje, a nie przekazywali pieniędzy.

W trakcie spotkania omówiono tematykę związaną m.in. z przestępstwami metodą „na legendę”. Policjantka przestrzegała przed zbytnią ufnością wobec osób poznanych przez Internet. Ponadto promowano narzędzie służące mieszkańcom do zgłaszania zagrożeń znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu, czyli Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to aplikacja, mająca służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Każda osoba może mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w Twojej okolicy. Następnie we wskazane miejsca kierowani są mundurowi, którzy weryfikują te sygnały. Nie zapominajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

mł. asp. Weronika Wujek