Łosice: czyli jak odpocząć od miejskiego zgiełku
Roman Eugeniusz/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Łosice to miejsce, które może Was zaskoczyć swoim urokiem i różnorodnością atrakcji. Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami historii, natury, kultury czy aktywności, z pewnością znajdziecie tutaj coś dla siebie. Zapraszamy do odwiedzenia Łosic i odkrycia tego ukrytego klejnotu polskiej turystyki!
REKLAMA
Tego szukamy w Łosicach
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Łosice, praca Łosice, Łosice, info Łosice, BS Łosice.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Łosicach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Początki Łosic, miasta położonego na południowo-zachodnim krańcu historycznej dzielnicy Polski – Podlasiu, datowane są na rok 1264, gdy istniała cerkiew w tej miejscowości. Niestety, nie można zweryfikować tej informacji. Jednakże pewne jest, że 10 maja 1505 r. w Radomiu król Polski i Wielki Książę Litewski, Aleksander Jagiellończyk, wydał przywilej, na mocy którego przeniósł miasto Łosice z prawa ruskiego i litewskiego na prawo magdeburskie. Z tego wynika, że Łosice były już miastem przed rokiem 1505, ale nie znamy dokładnej daty założenia. Natomiast wiadomo, że od początku istnienia miasta na prawie magdeburskim znajdowało się ono w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego i stanowiło część starostwa mielnickiego. Ta sytuacja trwała do 1560 r., gdy Łosice wraz z południową częścią starostwa mielnickiego zostały wyodrębnione jako osobna dzierżawa, nazwana później starostwem. W skład starostwa wchodziły wówczas wsie: Kornica, Ruda (obecnie Rudka), Szpaki, Szydłówka, Olszanka, Próchenki, Lepki i Korczówka. W 1569 r., w wyniku unii lubelskiej, Zygmunt II August przekazał prowincje litewskie, w tym Podlasie, Polsce. Od tego czasu Łosice znajdowały się w granicach Korony.
Wiek XVII i znaczna część XVIII nie wpłynęły na zmianę położenia Łosic na mapie administracyjnej Polski, mimo że w tym czasie nasze miasto, w wyniku wojny ze Szwecją w połowie XVII wieku, zostało niemal całkowicie zrujnowane i przeżywało najtrudniejsze lata w ciągu pięciu wieków istnienia. Dopiero w okresie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, obserwujemy szybki rozwój miasta. Jednak rozwój ten nie został zahamowany przez polityczne klęski, które doprowadziły do likwidacji polskiego państwa w 1795 r. w wyniku III rozbioru Polski. Łosice, wraz z Lubelszczyzną i częścią Podlasia, dostały się wówczas pod panowanie austriackie. W 1809 r., po przyłączeniu ziem zaboru austriackiego do Księstwa Warszawskiego, Łosice zostały podniesione do rangi miasta powiatowego w nowo utworzonym departamencie siedleckim. Jednak po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Łosice znalazły się w granicach utworzonego Królestwa Polskiego, które było ściśle zależne od Rosji, a od 1817 r. pełniły funkcję miasta powiatowego. Następnie, w wyniku wydarzeń powstania styczniowego, w którym mieszkańcy Łosic aktywnie uczestniczyli, w 1867 r. Łosice utraciły prawa miejskie i zostały zdegradowane do roli gminy.
Od wybuchu I wojny światowej do 15 sierpnia 1915 r. nasze miasto było kontrolowane przez Rosjan. Następnie, po przesunięciu frontu rosyjsko-niemieckiego, miasto zostało okupowane przez Niemców. Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. Łosice zostały włączone do powiatu konstantynowskiego (w województwie lubelskim), do którego należały aż do II wojny światowej. W 1932 r. znalazły się na terenie powiatu siedleckiego.
Krótko po wybuchu II wojny światowej, 12 września 1939 r. pierwsze oddziały niemieckie dotarły do miasta. 29 września 1939 r. miasto zostało krótkotrwale zajęte przez armię rosyjską, a już 9 października 1939 r. Niemcy ponownie wkroczyli do miasta, rozpoczynając najtragiczniejszy okres w historii Łosic obok "Potopu Szwedzkiego". Ten okres trwał do 31 lipca 1944 r., dnia wyzwolenia.
Od 1950 r. przez ćwierć wieku Łosice (w 1956 r. stały się powiatem utworzonym z części powiatów bialskiego, siedleckiego i sokołowskiego) znajdowały się w województwie warszawskim. Jednak już w 1975 r. w wyniku reorganizacji podziału administracyjnego kraju i tworzenia województwa bialskopodlaskiego, Łosice straciły status powiatu i stały się gminą wraz z sąsiednimi miejscowościami.
Ostatnia reforma administracyjna z 1999 r. przywróciła pierwotny porządek na mapie administracyjnej i ponownie nasze miasto stało się powiatem włączonym do województwa mazowieckiego.
Sprawdź u nas najważniejsze dane dotyczące Łosic wraz z faktami i aktualną prognozą pogody!
PRZECZYTAJ JESZCZE