reklama
kategoria: Kraj
14 październik 2024

Wyrok ws. mordercy Kukuczki to spóźnione zwycięstwo wymiaru sprawiedliwości

zdjęcie: Wyrok ws. mordercy Kukuczki to spóźnione zwycięstwo wymiaru sprawiedliwości / fot. PAP
fot. PAP
Sąd w Berlinie skazał w poniedziałek byłego funkcjonariusza Stasi Manfreda N. na 10 lat więzienia za zamordowanie w 1974 roku Polaka Czesława Kukuczki na byłym przejściu granicznym NRD na stacji Friedrichstrasse. - Ten wyrok to późne, ale jednak zwycięstwo wymiaru sprawiedliwości - ocenił w rozmowie z PAP dr Filip Gańczak z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).
REKLAMA

Dr Gańczak wraz z niemieckim współautorem, drem Hansem-Hermannem Hertle, opublikował - począwszy od 2016 roku - serię artykułów przybliżających okoliczności sprawy Kukuczki. Obserwował też berliński proces.

Gańczak w rozmowie z PAP przyznał, że jest zadowolony z wyroku. "Oceniam go jako późne, ale jednak zwycięstwo wymiaru sprawiedliwości, zwycięstwo państwa prawa. Zdaję sobie sprawę z tego, że w zamordowanie Czesława Kukuczki było zaangażowanych więcej funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD i część z nich już od lat nie żyje" - podkreślił. "Niemniej, dobrze się stało, że Manfred N. mógł zasiąść na ławie oskarżonych, w ogóle doszło do tego procesu i zapadł wyrok" - dodał naukowiec.

"Jak wynika z ustnego uzasadnienia, które dzisiaj usłyszeliśmy, sąd podzielił argumenty prokuratury, a także te argumenty, które my, badacze, formułowaliśmy już w naszych wcześniejszych pracach czy wypowiedziach medialnych" - powiedział Gańczak.

Przyznał, że jest to pewnego rodzaju satysfakcja dla kogoś, kto zajmuje się tą sprawą od 2016 roku. "Nie ukrywam, że mam do niej także emocjonalny stosunek po tylu latach, licznych wizytach w archiwach, ale też po tym, gdy rozmawiałem z jednym z synów Czesława Kukuczki" - oznajmił rozmówca PAP.

"Z akt i rozmów ze świadkami wyłania się ludzki wymiar tego dramatu, który rozegrał się 50 lat temu" - podkreślił Gańczak.

Badacz z IPN ocenił, że nie należałoby oczekiwać wielu podobnych procesów, ponieważ - chociażby z uwagi na upływ czasu - coraz trudniejsze będzie sformułowanie kolejnych aktów oskarżenia. "Jednak wierzę, że ta sprawa pozwoli raz jeszcze przypomnieć o zbrodniach komunistycznych szerszej opinii publicznej, zainteresowanie nie skończy się wraz z wyrokiem i jeszcze doczekamy się pogłębionych analiz i artykułów w kolejnych tygodniach, może nawet miesiącach" - oznajmił Gańczak.

Rozmówca PAP poinformował, że jest w kontakcie ze współautorem swoich wcześniejszych publikacji, drem Hertle. "Na pewno chcielibyśmy zaktualizować artykuł, który znajduje się na stronie Chronik der Mauer (Kronika Muru), ponieważ nie uwzględnia on jeszcze procesu" - zapowiedział.

Jeśli pojawi się kolejne wydanie leksykonu ofiar Muru Berlińskiego, to badacze również tam chcieliby zaktualizować biogram Czesława Kukuczki. "Nie wykluczamy też nowych publikacji, ale jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić" - przyznał Gańczak.

29 marca 1974 roku skazany w poniedziałek były funkcjonariusz Stasi strzelił 38-letniemu Czesławowi Kukuczce w plecy na dworcu w Berlinie Wschodnim. Jego zadaniem było "unieszkodliwienie" Polaka. Kukuczka próbował wymóc w ambasadzie PRL, by umożliwiono mu wyjazd do Berlina Zachodniego.

Przejście graniczne na dworcu Friedrichstrasse berlińczycy nazywali Pałacem Łez, ponieważ odbywały się tam dramatyczne sceny pożegnań.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ szm/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łosice
1.7°C
wschód słońca: 07:12
zachód słońca: 15:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łosicach

kiedy
2024-12-06 19:00
miejsce
Dom Kultury, Łosice, Piłsudskiego 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 21:00
miejsce
Dom Kultury, Łosice, Piłsudskiego 4
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 17:30
miejsce
Dom Kultury, Łosice, Piłsudskiego 4
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 20:00
miejsce
Dom Kultury, Łosice, Piłsudskiego 4
wstęp biletowany