Mija 11 lat od momentu gdy papież ustąpił z urzędu
By Peter Nguyen (Peter Nguyen - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pope_Benedict_XVI_2. jpg) [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Rezygnacja Benedykta XVI to decyzja ogłoszona przed południem 11 lutego 2013 r. w Watykanie przez papieża Benedykta XVI.
REKLAMA
Znaczący myśliciel religijny naszych czasów
Benedykt XVI, pierwotnie Joseph Aloisius Ratzinger, (łac. Benedictus PP. XVI, wł. Benedetto XVI, niem. Benedikt XVI.; ur. 16 kwietnia 1927 w Marktl, zm. 31 grudnia 2022 w Watykanie), był niemieckim duchownym rzymskokatolickim. Pełnił funkcje profesora nauk teologicznych, arcybiskupa metropolity Monachium i Freising (1977–1982), kardynała od 1977 (najpierw jako prezbiter, awansowany do stopnia biskupa w 1993), prefekta Kongregacji Nauki Wiary (1981–2005) oraz dziekana Kolegium Kardynalskiego (2002–2005). Był 265. papieżem i 7. Suwerenem Państwa Watykańskiego od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013. Po tej dacie, aż do swojej śmierci 31 grudnia 2022, był emerytowanym papieżem, stając się pierwszym od XV w., który dobrowolnie zrezygnował ze swojego urzędu.Papież stał się pierwszym, który zrezygnował z urzędu od czasów Grzegorza XII w 1415 r., który z kolei ustąpił w celu zakończenia Wielkiej Schizmy Zachodniej. Decyzja Benedykta XVI z 2013 r. była zaskoczeniem, gdyż tradycyjnie papieże piastowali urząd do śmierci. Papież ogłosił, że podjął tę decyzję ze względu na pogarszający się stan zdrowia i brak sił. Formalnie ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 o godz. 20.00. Jest to również pierwsza rezygnacja od czasów Celestyna V w 1294 r., który zrezygnował bez zewnętrznego nacisku.
Papież zdecydował się zrezygnować ze względu na zaawansowany wiek i osłabiające zdrowie. Ogłosił swoją decyzję po łacinie podczas przedpołudniowego spotkania w Pałacu Apostolskim, w Sali del Concistoro, 11 lutego 2013 r. W trakcie tego spotkania planowano ogłosić datę kanonizacji trzech katolickich męczenników: Antonia Primaldo, Lauya Montoya Upegui i Marii Guadalupe Garcia Zavala.
W wydanym oświadczeniu zwrócił uwagę na spadające siły związane z podeszłym wiekiem oraz osłabienie sił fizycznych i duchowych. Dodatkowo zadeklarował chęć kontynuowania swojej posługi w Kościele. Według informacji przekazanej przez rzecznika Watykanu, Federico Lombardiego, papież opuścił Watykan 28 lutego o godz. 17.00, udając się do rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie spędził kolejne dwa miesiące. Benedykt XVI powrócił do Watykanu 2 maja 2013 r. i zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.
Po zrezygnowaniu z urzędu, były papież nie posiadał tytułu kardynała, gdyż utracił go w chwili wyboru na papieża. Z powodu przekroczenia 80. roku życia nie mógł również zajmować stanowisk w Kurii Rzymskiej. Otrzymał natomiast tytuł Emerytowanego Biskupa Rzymu, ponieważ tytuł Biskupa Rzymu był zastrzeżony dla urzędującego papieża. Mógł być również określany jako Papież Emeryt, a do niego zwracać się jako Jego Świątobliwość.
W polskiej tradycji językowej te tytuły mogą być tłumaczone jako biskup senior Rzymu i emerytowany papież. 13 marca 2013 r. wybrano jego następcę, kardynała Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.
PRZECZYTAJ JESZCZE